top of page

PROFILAKTYKA ZAĆMY

Zaćma. Czy to może mnie dotyczyć?
Tak. Zaćma rozwija siÄ™ aż u 70% wszystkich osób powyżej 75 roku życia, ale dotyka także osoby mÅ‚odsze. Nieleczona zaćma jest jednÄ… z gÅ‚ównych przyczyn pogorszenia lub utraty widzenia u osób powyżej 55 roku życia. W Polsce na to schorzenie cierpi ok. 800 tys. osób, a w zwiÄ…zku ze starzeniem siÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwa liczba ta ciÄ…gle wzrasta.


Na czym polega zaćma?
Zaćma polega na zmÄ™tnieniu naturalnej soczewki znajdujÄ…cej siÄ™ w oku każdego czÅ‚owieka. Soczewka przepuszcza Å›wiatÅ‚o wpadajÄ…ce do oka i zaÅ‚amuje je tak, że skupia siÄ™ ono na siatkówce, skÄ…d nerw wzrokowy przekazuje do mózgu sygnaÅ‚, który pozwala nam widzieć. Zamglona soczewka blokuje Å›wiatÅ‚o i przez to jego ilość docierajÄ…ca do siatkówki jest na tyle maÅ‚a, że uniemożliwia ostre widzenie. Zaćma powoduje stopniowe pogarszanie siÄ™ ostroÅ›ci wzroku. Na pewnym etapie choroby może doprowadzić do prawie caÅ‚kowitej utraty widzenia.
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
Jakie objawy powinny mnie zaniepokoić?
Osoba z zaćmÄ… widzi Å›wiat jak przez zabrudzonÄ… szybÄ™. PatrzÄ…c na różne przedmioty widzi je jako zamazane. Å»ywe  kolory blednÄ…, a widzenie w nocy, czy w sÅ‚oneczny dzieÅ„ jest utrudnione. U chorych na zaćmÄ™ przebywanie na nasÅ‚onecznionym terenie i patrzenie na odbijajÄ…ce Å›wiatÅ‚o powierzchnie może powodować ból, a patrzenie na Å›wiatÅ‚a przejeżdżajÄ…cych samochodów może spowodować wystÄ…pienie zÅ‚udzeÅ„ optycznych polegajÄ…cych na pojawianiu siÄ™ Å›wietlistych pierÅ›cieni wokóÅ‚ źródeÅ‚ Å›wiatÅ‚a. Choroba sprawia, że okulary do czytania lub korekcyjne przestajÄ… speÅ‚niać swojÄ… funkcjÄ™ – ich dziaÅ‚anie wydaje siÄ™ zbyt sÅ‚abe. Tym objawom towarzyszy czÄ™sto zmÄ™czenie i Å‚zawienie oczu.


Objawy zaćmy

​

 

​

​

​

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


   
To siÄ™ leczy
Na szczęście jest to choroba w peÅ‚ni uleczalna. Leczenie zaćmy na caÅ‚ym Å›wiecie odbywa siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie chirurgicznie. Zabieg trwa kilkanaÅ›cie minut, a tuż po nim możesz cieszyć siÄ™ wzrokiem równie dobrym, lub nawet lepszym, jak przed pojawieniem siÄ™ choroby. Nie ma powodu, by siÄ™ go bać, gdyż jest to jeden z najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych. Jego efekty sÄ… spektakularne – w krótkim czasie od zabiegu osoba, która miaÅ‚a problemy z wykonywaniem najprostszych czynnoÅ›ci wraca do normalnego funkcjonowania.


Im szybciej, tym lepiej!
Zabieg należy wykonać wtedy, kiedy choroba utrudnia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, czy też przeszkadza w pracy. Lepiej nie odwlekać decyzji o usuniÄ™ciu zaćmy. Powtarzane czÄ™sto przekonanie, że z zabiegiem należy poczekać aż zaćma „dojrzeje”, nie jest prawdziwe. Oczekiwanie na caÅ‚kowite zmÄ™tnienie soczewki grozi powikÅ‚aniami, a operacja, która staje siÄ™ wtedy konieczna i pilna, jest bardziej skomplikowana i nie zawsze pozwala na odzyskanie dobrego widzenia. PodstawÄ… kwalifikacji do zabiegu jest dokÅ‚adny wywiad oraz badania, dziÄ™ki którym możliwa jest ocena potrzeb osoby z zaćmÄ… w zakresie widzenia i dobór parametrów wybranej soczewki.


O co powinienem zapytać okulistę?
JeÅ›li zauważasz u siebie objawy zaćmy udaj siÄ™ na wizytÄ™ do okulisty. Podstawowe badania okulistyczne pozwalajÄ… wykluczyć inne przyczyny pogorszenia ostroÅ›ci widzenia i postawić rozpoznanie zaćmy. Okulista wypisze Ci skierowanie na zabieg, z którym możesz udać siÄ™ do placówki, w której chcesz go wykonać. Możesz go wykonać bezpÅ‚atnie, w ramach NFZ, jednak przewidywany czas oczekiwania może wynieść nawet kilka lat, lub prywatnie tzn. przy peÅ‚nej pÅ‚atnoÅ›ci, niemalże „od rÄ™ki”, w zależnoÅ›ci od placówki.
Okulista powinien wytÅ‚umaczyć Ci istotÄ™ choroby, przedstawić opcje leczenia zaćmy i różne możliwoÅ›ci. JeÅ›li jednak tego nie zrobi, nie bój siÄ™ zadawać pytaÅ„.


O co powinienem zapytać okulistę?

1. Czy jest alternatywa dla długiego oczekiwania w kolejce NFZ?

2. Jak będzie przebiegał zabieg usunięcia zaćmy?

3. Jakie dostanÄ™ znieczulenie?

4. Czy mogę mieć gwarancję najwyższej jakości zabiegu?

5. Czy podczas zabiegu mogę pozbyć się astygmatyzmu i skorygować moją wadę wzroku?

6. Gdzie mogę wykonać zabieg, aby mieć możliwość wyboru soczewki?
      
Bezpieczny i skuteczny zabieg
Zabieg wykonywany jest metodÄ… tzw. fakoemulsyfikacji – najnowoczeÅ›niejszÄ… i najmniej traumatycznÄ… dla oka. Trwa on zwykle jedynie od 15 do 30 minut. Chirurg okulista wykonuje niewielkie naciÄ™cie po stronie rogówki, usuwa naturalnÄ… zmÄ™tniaÅ‚Ä… soczewkÄ™ oka, a nastÄ™pnie zastÄ™puje jÄ… sztucznÄ… soczewkÄ… wewnÄ…trzgaÅ‚kowÄ… o odpowiednio dobranych parametrach optycznych. Zabieg jest bezbolesny – krople znieczulajÄ…ce i leki uspokajajÄ…ce sprawiajÄ…, że także uczucie dyskomfortu zostaje ograniczone do minimum. Podczas jednego zabiegu operowane jest jedno oko. Drugie można zoperować zwykle po upÅ‚ywie 14 dni od pierwszej operacji.


Możesz dodatkowo pozbyć się wad wzroku
DecydujÄ…c siÄ™ na zabieg bezpÅ‚atny otrzymasz soczewkÄ™ jednoogniskowÄ…, która pozwala na uzyskanie dobrego widzenia do dali, ale nie jest zaprojektowana tak, aby przywrócić równoczeÅ›nie widzenie do bliży i na inne odlegÅ‚oÅ›ci np. poÅ›rednie, jak do komputera. Soczewki najnowszej generacji stosowane podczas zabiegu usuniÄ™cia zaćmy umożliwiajÄ… pozbycie siÄ™ samej zaćmy oraz towarzyszÄ…cych wad wzroku. Oznacza to możliwość pozbycia siÄ™ raz na zawsze koniecznoÅ›ci noszenia okularów nie tylko do dali, ale też do bliży i do korekcji astygmatyzmu. Te soczewki nie sÄ… jednak refundowane przez NFZ, a wiÄ™c sÄ… dostÄ™pne tylko w ramach zabiegu peÅ‚nopÅ‚atnego.

bottom of page