top of page

PROFILAKTYKA ZAĆMY

Zaćma. Czy to może mnie dotyczyć?
Tak. Zaćma rozwija się aż u 70% wszystkich osób powyżej 75 roku życia, ale dotyka także osoby młodsze. Nieleczona zaćma jest jedną z głównych przyczyn pogorszenia lub utraty widzenia u osób powyżej 55 roku życia. W Polsce na to schorzenie cierpi ok. 800 tys. osób, a w związku ze starzeniem się społeczeństwa liczba ta ciągle wzrasta.


Na czym polega zaćma?
Zaćma polega na zmętnieniu naturalnej soczewki znajdującej się w oku każdego człowieka. Soczewka przepuszcza światło wpadające do oka i załamuje je tak, że skupia się ono na siatkówce, skąd nerw wzrokowy przekazuje do mózgu sygnał, który pozwala nam widzieć. Zamglona soczewka blokuje światło i przez to jego ilość docierająca do siatkówki jest na tyle mała, że uniemożliwia ostre widzenie. Zaćma powoduje stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku. Na pewnym etapie choroby może doprowadzić do prawie całkowitej utraty widzenia.
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
Jakie objawy powinny mnie zaniepokoić?
Osoba z zaćmą widzi świat jak przez zabrudzoną szybę. Patrząc na różne przedmioty widzi je jako zamazane. Żywe  kolory bledną, a widzenie w nocy, czy w słoneczny dzień jest utrudnione. U chorych na zaćmę przebywanie na nasłonecznionym terenie i patrzenie na odbijające światło powierzchnie może powodować ból, a patrzenie na światła przejeżdżających samochodów może spowodować wystąpienie złudzeń optycznych polegających na pojawianiu się świetlistych pierścieni wokół źródeł światła. Choroba sprawia, że okulary do czytania lub korekcyjne przestają spełniać swoją funkcję – ich działanie wydaje się zbyt słabe. Tym objawom towarzyszy często zmęczenie i łzawienie oczu.


Objawy zaćmy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


   
To się leczy
Na szczęście jest to choroba w pełni uleczalna. Leczenie zaćmy na całym świecie odbywa się wyłącznie chirurgicznie. Zabieg trwa kilkanaście minut, a tuż po nim możesz cieszyć się wzrokiem równie dobrym, lub nawet lepszym, jak przed pojawieniem się choroby. Nie ma powodu, by się go bać, gdyż jest to jeden z najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych. Jego efekty są spektakularne – w krótkim czasie od zabiegu osoba, która miała problemy z wykonywaniem najprostszych czynności wraca do normalnego funkcjonowania.


Im szybciej, tym lepiej!
Zabieg należy wykonać wtedy, kiedy choroba utrudnia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, czy też przeszkadza w pracy. Lepiej nie odwlekać decyzji o usunięciu zaćmy. Powtarzane często przekonanie, że z zabiegiem należy poczekać aż zaćma „dojrzeje”, nie jest prawdziwe. Oczekiwanie na całkowite zmętnienie soczewki grozi powikłaniami, a operacja, która staje się wtedy konieczna i pilna, jest bardziej skomplikowana i nie zawsze pozwala na odzyskanie dobrego widzenia. Podstawą kwalifikacji do zabiegu jest dokładny wywiad oraz badania, dzięki którym możliwa jest ocena potrzeb osoby z zaćmą w zakresie widzenia i dobór parametrów wybranej soczewki.


O co powinienem zapytać okulistę?
Jeśli zauważasz u siebie objawy zaćmy udaj się na wizytę do okulisty. Podstawowe badania okulistyczne pozwalają wykluczyć inne przyczyny pogorszenia ostrości widzenia i postawić rozpoznanie zaćmy. Okulista wypisze Ci skierowanie na zabieg, z którym możesz udać się do placówki, w której chcesz go wykonać. Możesz go wykonać bezpłatnie, w ramach NFZ, jednak przewidywany czas oczekiwania może wynieść nawet kilka lat, lub prywatnie tzn. przy pełnej płatności, niemalże „od ręki”, w zależności od placówki.
Okulista powinien wytłumaczyć Ci istotę choroby, przedstawić opcje leczenia zaćmy i różne możliwości. Jeśli jednak tego nie zrobi, nie bój się zadawać pytań.


O co powinienem zapytać okulistę?

1. Czy jest alternatywa dla długiego oczekiwania w kolejce NFZ?

2. Jak będzie przebiegał zabieg usunięcia zaćmy?

3. Jakie dostanę znieczulenie?

4. Czy mogę mieć gwarancję najwyższej jakości zabiegu?

5. Czy podczas zabiegu mogę pozbyć się astygmatyzmu i skorygować moją wadę wzroku?

6. Gdzie mogę wykonać zabieg, aby mieć możliwość wyboru soczewki?
      
Bezpieczny i skuteczny zabieg
Zabieg wykonywany jest metodą tzw. fakoemulsyfikacji – najnowocześniejszą i najmniej traumatyczną dla oka. Trwa on zwykle jedynie od 15 do 30 minut. Chirurg okulista wykonuje niewielkie nacięcie po stronie rogówki, usuwa naturalną zmętniałą soczewkę oka, a następnie zastępuje ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową o odpowiednio dobranych parametrach optycznych. Zabieg jest bezbolesny – krople znieczulające i leki uspokajające sprawiają, że także uczucie dyskomfortu zostaje ograniczone do minimum. Podczas jednego zabiegu operowane jest jedno oko. Drugie można zoperować zwykle po upływie 14 dni od pierwszej operacji.


Możesz dodatkowo pozbyć się wad wzroku
Decydując się na zabieg bezpłatny otrzymasz soczewkę jednoogniskową, która pozwala na uzyskanie dobrego widzenia do dali, ale nie jest zaprojektowana tak, aby przywrócić równocześnie widzenie do bliży i na inne odległości np. pośrednie, jak do komputera. Soczewki najnowszej generacji stosowane podczas zabiegu usunięcia zaćmy umożliwiają pozbycie się samej zaćmy oraz towarzyszących wad wzroku. Oznacza to możliwość pozbycia się raz na zawsze konieczności noszenia okularów nie tylko do dali, ale też do bliży i do korekcji astygmatyzmu. Te soczewki nie są jednak refundowane przez NFZ, a więc są dostępne tylko w ramach zabiegu pełnopłatnego.

bottom of page