PROFILAKTYKA JASKRY

Jaskra to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u ludzi powyżej 60. roku życia. Farmakologiczne leczenie jaskry i inne rodzaje terapii są długotrwałe, wymagają sporych nakładów finansowych i mogą wywołać skutki uboczne. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się, jak zapobiegać tej chorobie.


1. Przyczyny jaskry
Jaskra może być naszym genetyczną przypadłością odziedziczoną po rodzicach. Zazwyczaj także dotyka osoby starsze. W grupie ryzyka są też osoby cierpiące na choroby serca lub nadciśnienie tętnicze. Mimo że powyższe przyczyny jaskry - wiek, geny i choroby - nie mogą być do końca przez nas kontrolowane, są też czynniki na które mamy wpływ.
Weź pod uwagę wszystkie czynniki ryzyka, takie jak:
•    jaskra w najbliższej rodzinie,
•    wiek,
•    choroby serca,
•    nadciśnienie.
I jeśli u ciebie występują - zwracaj szczególną uwagę na jakość twojego widzenia. Początkowo drobne zmiany mogą okazać się pierwszym objawem, jaki powoduje jaskra.


2. Zapobieganie jaskrze
•    Przed wszystkim - badaj się. Regularne badanie wzroku powinno wejść ci w nawyk, gdyż wczesne wykrycie pozwoli na bardziej skuteczne leczenie.
•    Używaj kropli do oczu zapobiegających powstaniu jaskry. Skonsultuj się z lekarzem, aby wybrać odpowiednie krople dla ciebie, mogą one mieć zarówno działanie zmniejszające produkcję płynu w gruczołach łzowych, jak i działanie nawilżające. Wszystkie mają jednak jeden cel: zapobiegnięcie zwiększeniu się ciśnienia wewnątrzgałkowego.
•    Ogranicz czynności czy uprawianie sportów, które mogą przyczynić się do uszkodzenia oczu. Niektóre uszkodzenia oczu prowadzą do powstania jaskry od razu, niektóre powodują jaskrę nawet po wielu latach.
•    Jeśli cierpisz na problemy z sercem spowodowane przez zbyt wysoki poziom cholesterolu, rozważ branie leków obniżających poziom cholesterolu we krwi. Badania mówią, że chorzy na serce ludzie biorący takie leki byli w mniejszym stopniu podatni na atak jaskry. Aby się na nie zdecydować musisz iść do lekarza, który wybierze odpowiednie dla ciebie leki i wypisze receptę. Nie możesz ich brać, jeśli nie chorujesz na serce! 
•    LECZENIE JASKRY, jeżeli została ona odpowiednio wcześnie rozpoznana, daje duże szanse na zatrzymanie postępu choroby i uratowanie wzroku. Należy jednak pamiętać, że jaskra nie jest chorobą wyleczalną. Upośledzenie widzenia, jeśli już nastąpiło, nie może zostać cofnięte.
W zależności od zaawansowania choroby stosuje się różne środki farmakologiczne (krople do oczu i tabletki), obniżające ciśnienie śródgałkowe. W niektórych przypadkach, jeśli leczenie kroplami i tabletkami nie daje wyników lub powoduje skutki uboczne, z powodzeniem stosuje się leczenie laserem. Niekiedy konieczny może być zabieg chirurgiczny. Jest on najczęściej przeprowadzany ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności pobytu w szpitalu.


Pamiętaj! Jeśli będziesz działać szybko, jaskra nie zdąży rozwinąć się na tyle, by spowodować utratę wzroku.

© 2016 created by Baba i Grajek

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now